Średzki Zlot Parowozów 2023 – szczegóły organizacyjne

Nadszedł już czas, by upublicznić wszystkie szczegóły organizacyjne Średzkiego Zlotu Parowozów 2023!

Zarys imprezy

Pierwszego dnia, w sobotę, 30 września, na stacji Środa Miasto zorganizowane zostaną widowiskowe zawody drużyn parowozowych! Nasze, jak i gościnne drużyny trakcyjne – maszyniści i pomocnicy – będą mieli okazję pokazać szerokiej publiczności swoje umiejętności „chodzenia przy parowozie”!

Następnie zasadnicza część imprezy przeniesie się do pobliskiej Słupi Wielkiej. Tam będą nas czekać koncerty muzyczne, widowisko „Światło, Para, Dźwięk” i pokaz pirotechniczny, wszystko w akompaniamencie parujących maszyn!

W niedzielę, 1 października, odbędzie się najważniejszy punkt tegorocznego zlotu – wielka, druga już Parada Parowozów Wąskotorowych! Wszystkie uczestniczące w zlocie maszyny będą miały okazję zaprezentować się w pełnej krasie na torach stacji Środa Miasto!

Oprócz powyższych, przez oba dni imprezy udostępnione będzie do zwiedzania Muzeum Techniki Wojskowej należące do zaprzyjaźnionego z nami pana Jurka Nowosielskiego, a także coś dla naszych najmłodszych miłośników – Miasteczko Dmuchańców na boisku w Słupi Wielkiej, zorganizowane przez pana Michała Matelskiego.

Przez cały czas trwania zlotu, uruchamiane będą pociągi osobowe łączące Środę Wielkopolską, Słupię Wielką, Annopole i Zaniemyśl. Jako wzmocnienie tychże, uruchomione zostaną także dodatkowe kursy zabytkowych autobusów!

Uczestniczące maszyny gościnne

W ramach imprezy, na Średzką Kolej Powiatową sprowadzone zostaną 3 gościnne parowozy: jeden z Ełku i dwa z położonej w Bieszczadach Cisnej.

Kp4-3772

Ta charakterystyczna maszyna to czteroosiowy parowóz produkowany w latach 50. przez chrzanowski FABLOK głównie na eksport do ZSRR. Należał do rodziny maszyn opartych o radziecki typ P24, produkowany na licencji, z drobnymi różnicami konstrukcyjnymi, także w ZSRR, Finlandii, Czechosłowacji i na Węgrzech.

W polskich zakładach powstało ich niemal 900, w tym 790 dla ZSRR i kolejnych 87 dla Chińskiej Republiki Ludowej, a 14 maszyn trafiło do różnych odbiorców w Polsce – głównie przemysłowych. Jednym z nich jest właśnie odwiedzający Środę Wielkopolską egzemplarz. Swoją służbę rozpoczął w 1957 roku w Cukrowni Kruszwica, gdzie pracował do początku lat 90. Po szeregu perturbacji i kilkukrotnej zmianie miejsca postoju, trafił w ręce obecnego właściciela, dzięki któremu przeszedł naprawę główną i od 2012 roku czynnie służy na przepięknej Bieszczadzkiej Kolejce Leśnej.

Kp4-3772 w służbie Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej; maj 2023 r.

Ty 1884

Ta maszyna miłośnikom Średzkiej Kolei Powiatowej jest całkiem dobrze znana – gościła już u nas rok temu. To także parowóz pochodzący z Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej. Należy do typu Las 47, czyli rodziny 640 parowozów budowanych w chrzanowskim FABLOK-u na potrzeby kolei leśnych i przemysłowych. Ten egzemplarz, podobnie jak opisany wyżej przedstawiciel serii Kp4, także swoją służbę zaczął w Cukrowni Kruszwica w 1956 roku, gdzie pracował do drugiej połowy lat 80. i następnie stanął w rodzimym zakładzie jako pomnik.

Podczas likwidacji kolei wąskotorowej cukrowni w 2003 roku, został pozyskany przez obecnego właściciela i po odbudowie w 2005 roku rozpoczął służbę na Bieszczadzkiej Kolejce Leśnej, przywracając tym samym parę na tej malowniczej trasie.

Ty 1884 w służbie Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej; maj 2023 r.

Px48-1752

To maszyna należąca do dobrze znanego w Środzie typu, bliźniacza do naszych Px48-1756 i Px48-1920. Wyprodukowana została w 1951 roku w chrzanowskim FABLOK-u i przez szereg lat służyła na różnych kolejach, a od 1993 roku pracuje na Ełckiej Kolei Wąskotorowej. 

Px48-1752 w służbie Ełckiej Kolei Wąskotorowej; marzec 2023 r.

Uczestniczące maszyny Średzkiej Kolei Powiatowej

Po stronie ŚKP w zlocie wezmą udział parowozy Px48-1756 i Px48-1920. Dodatkowo, przy pociągach oraz na niedzielnej paradzie, zobaczyć będzie można lokomotywy spalinowe Lyd1-210, Lyd2-63 oraz drezynę spalinową WMC-003. Więcej o tych pojazdach przeczytacie Państwo w zakładce NASZ TABOR.

Główne atrakcje imprezy

Sobota, 30.09.2023 r. – stacja ŚRODA MIASTO

g. 13:00 – ZAWODY DRUŻYN PAROWOZOWYCH

W ramach tych zawodów, zarówno nasze lokalne, jak i gościnne drużyny – maszyniści z pomocnikami – wezmą udział w widowiskowych konkurencjach obejmujących m. in. precyzję prowadzenia maszyny, czy sypania węgla do paleniska. Będzie się działo!

Sobota, 30.09.2023 r. – boisko SŁUPIA WIELKA

g. 16:00 – koncert zespołu HACKER BAND

g. 17:30 – koncert zespołu GRA SÓW

g. 19:00 – pokaz ŚWIATŁO, PARA, DŹWIĘK

To niesamowite widowisko, organizowane na boisku w Słupi Wielkiej, bezpośrednio obok którego przechodzi trasa Średzkiej Kolei Powiatowej, pozwoli przeżyć niesamowite doznania dla wszystkich zmysłów w akompaniamencie parujących maszyn!

Pokaz „Światło, Para, Dźwięk” przy parowozowni ŚKP w Środzie w 2022 roku

g. 20:00 – koncert – FILIP LATO i JULA

g. 21:30 – POKAZ PIROTECHNICZNY

Po zakończeniu tej części obchodów, zapewniony zostanie dojazd powrotny do Środy Wielkopolskiej (pociąg) i Zaniemyśla (autobus), a także DODATKOWE POŁĄCZENIE KOLEJOWE DO POZNANIA – dzięki uprzejmości partnera generalnego imprezy, spółki POLREGIO. Szczegóły w dalszej części tej strony.

Niedziela, 01.10.2023 r. – stacja ŚRODA MIASTO

g. 13:00 – II PARADA PAROWOZÓW WĄSKOTOROWYCH

W trakcie parady prezentować się będą wszystkie zebrane maszyny – pojedynczo oraz grupowo. Widowisko to będzie kulminacyjnym momentem Zlotu!

Rozkład jazdy

W ramach tegorocznych obchodów udostępnimy szereg połączeń pozwalających na swobodny dojazd i powrót z poszczególnych atrakcji. Rozkład jazdy obejmuje połączenia zarówno kolejowe, jak i autobusowe.

Sobota, 30.09.2023 r.

Połączenia kolejowe:

Na odcinku Środa Miasto – Słupia Wielka obowiązuje taryfa okazjonalna; na pozostałej części trasy obowiązuje standardowa taryfa TP-ŚKP. Skład pociągu zestawiony zgodnie z poniższą tabelą:

Skład zestawiony z wagonów krytych (seria Bxhpi, typu 1Aw i 3Aw)
Skład zestawiony z wagonów letnich (serie BTxi, BTxhi)

Połączenia autobusowe:

Dodatkowy kurs autobusu, obsługiwany pojazdem piętrowym, ma za zadanie odwieźć zainteresowanych uczestników wydarzeń w Słupi do Zaniemyśla. Godzina jego odjazdu jest orientacyjna i jest uzależniona od zakończenia pokazu pirotechnicznego na boisku. Obowiązuje na niego standardowy cennik biletów ŚKP. Sprzedaż biletów w kasie biletowej stacji Środa Miasto oraz u obsługi autobusu.

Połączenie dodatkowe – pociąg REGIO do Poznania!

W porozumieniu z partnerem generalnym, spółką POLREGIO, w relacji Środa Wielkopolska – Poznań Główny uruchomiony zostanie dodatkowy, BEZPŁATNY pociąg powrotny dla uczestników imprezy!

Więcej szczegółów na stronie organizatora.

Niedziela, 01.10.2023 r.

Połączenia kolejowe

Na odcinku Środa Miasto – Słupia Wielka obowiązuje taryfa okazjonalna; na pozostałej części trasy obowiązuje standardowa taryfa TP-ŚKP. Skład pociągu zestawiony zgodnie z poniższą tabelą:

Skład zestawiony z wagonów krytych (seria Bxhpi, typu 1Aw i 3Aw)
Skład zestawiony z wagonów letnich (serie BTxi, BTxhi)

Połączenia autobusowe – dowozowe i odwozowe do/z Środy Wielkopolskiej

Dzięki uprzejmości przedsiębiorstw MPK Gniezno oraz MPK Poznań, użyczających swoich historycznych autobusów, możliwy będzie także zarówno dojazd, jak i powrót z niedzielnej części imprezy na pokładzie tych pojazdów!

Koszt przejazdu TAM + POWRÓT 30 PLN (N), 15 PLN (U – dzieci i młodzież do 18. r.ż.); zakup biletów u obsługi autobusu.

Koszt przejazdu TAM + POWRÓT 20 PLN (N), 10 PLN (U – dzieci i młodzież do 18. r.ż.), bezpłatny dla dzieci do lat 4; zakup biletów u obsługi autobusu.

Połączenia autobusowe – BEZPŁATNA okólna linia miejska A

Linia ma za zadanie zapewnić BEZPŁATNY dojazd mieszkańców Środy do stacji Środa Miasto, a także umożliwi sentymentalną podróż jednym z historycznych pojazdów: Jelczem „Ogórkiem”, DAF-em MB200, Ikarusem 260 czy Autosanem H9.

Połączenia autobusowe – Środa Wielkopolska – Gzub – Zaniemyśl

Jako uzupełnienie niedzielnych pociągów, bezpośrednio po Paradzie Parowozów uruchomione zostaną połączenia autobusowe „zahaczające” o Browar Gzub. Na połączenia te obowiązuje standardowa taryfa TP-ŚKP, łącznie z naszą ofertą biletu „Taniogzubowego”!

Uwaga! Przystanki Słupia Wielka i Śnieciska znajdują się we wsi, w pewnym oddaleniu od stacji kolejowych ŚKP. Mapa z lokalizacjami przystanków w przygotowaniu!

Zakup biletów oraz cennik

W ramach tegorocznej imprezy, na wszystkie połączenia oznaczone jako wg taryfy TP-ŚKP, będą obowiązywać standardowe ceny biletów, przy czym na odcinku Środa Miasto – Słupia Wielka zastosowana zostanie specjalna taryfa okazjonalna. Przypominamy, że na Średzkiej Kolei Powiatowej honorowane są wszystkie ulgi ustawowe!

Podstawowe ceny biletów prezentujemy na poniższej grafice:

Zachęcamy do korzystania z biletu weekendowego! Dla każdego nabywcy tego biletu, umożliwiającego podróżowanie wszystkimi naszymi pociągami oraz autobusami uruchamianymi w taryfie TP-ŚKP, przewidujemy upominek!

Wszystkie szczegóły dotyczące samej taryfy znajdziecie Państwo na stronie Ceny biletów.

Bilety będzie można zakupić w kasie biletowej na stacji Środa Miasto, czynnej w oba dni trwania imprezy oraz dodatkowo w piątek, 29 września, w godzinach 10:00-20:00. Bilety na przejazdy będą także sprzedawane na pokładzie pociągów i autobusów.

Dodatkowo, udostępniamy Państwu poniżej trzy plakaty promujące nasze wydarzenie.

REGULAMIN IMPREZY

GORĄCO ZAPRASZAMY!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie nigdzie widoczny.

Aktualności

Wszystkie aktualności