Co warto wiedzieć
Bezpieczeństwo
Właśnie, po pierwsze, bezpieczeństwo! Kolej wąskotorowa, choć nieduża, to nie zabawka. Tak samo jak na „dużej” kolei, mamy tutaj do czynienia z ciężkimi pojazdami, które nie zatrzymają się w miejscu. Choć dla niektórych rzeczywiście bez ryzyka nie ma zabawy, w wypadku Średzkiej Kolei Powiatowej zapewnienie sobie bezpieczeństwa jest podstawą do czerpania pełnej przyjemności z podróży z nami. W związku z tym prosimy o stosowanie się do poniższych zasad:
- W trakcie prowadzenia prac manewrowych podróżnych prosimy o niechodzenie po torach w bezpośrednim sąsiedztwie wagonów oraz na drodze przebiegu taboru. Pozostawanie w tym czasie poza skrajnią z jednej strony zapewni Państwu bezpieczeństwo, z drugiej zaś spokój naszym pracownikom.
- W trakcie postoju pociągu na stacji, każdorazowo prosimy o wysiadanie na peron. Jest to nie tylko wygodniejsze, ale także bezpieczniejsze – wysokość stopni wejściowych do wagonów nie jest dopasowana do poziomu podłoża. Na stacji Środa Miasto prosimy o niewsiadanie do wagonów z poziomu ulicy. Za ewentualne urazy powstałe wskutek niestosowania się do tego zalecenia nie ponosimy odpowiedzialności.
- Prosimy o nieprzebywanie w otwartych drzwiach wagonów podczas biegu pociągu. Poprzeczne nierówności torowiska mogą wywołać niespodziewane szarpnięcie, a to z kolei może skutkować wypadnięciem z pojazdu. Również siadanie na stopniach w otwartych drzwiach wagonu jest niedopuszczalne.
- Prosimy o stosowanie się do wszelkich uwag obsługi pociągu. Państwa bezpieczeństwo jest dla nas najważniejsze.
Kiedy zapoznaliśmy już Państwa z kluczowymi względami bezpieczeństwa, zapraszamy do zapoznania się z bardziej przyjemnymi aspektami podróży
Przed podróżą
Przejazd pociągiem Średzkiej Kolei Powiatowej na odcinku między Środą i Zaniemyślem trwa około godziny. W związku z tym zalecamy, by zwłaszcza w upalne dni zaopatrzyć się w napoje na podróż. W naszych wagonach, z racji ich wieku, próżno szukać klimatyzacji.
Polecamy także mieć ze sobą lornetkę i aparat fotograficzny – będą przydatne do podziwiania i uwieczniania krajobrazów i lokalnego folkloru Średzkiej Kolei Powiatowej.
Przybywając na kolejkę własnym samochodem, można go zaparkować wzdłuż torów stacyjnych na ulicy Niedziałkowskiego. Prosimy uważać, by samochód nie znalazł się w skrajni taboru – najmniejsza bezpieczna odległość to 1,5 metra od osi toru.
Przybywając do Środy Wielkopolskiej pociągiem, polecamy wsiadać do pociągu na stacji Środa Wąskotorowa. Wychodząc ze stacji normalnotorowej należy udać się w lewo wzdłuż muru cukrowni, przekroczyć tory bocznicy normalnotorowej i następnie ujrzymy przed sobą charakterystyczną tablicę z nazwą stacji.
W przypadku przyjazdu większą grupą (20-30 osób) na pociąg ogólnodostępny wskazane jest wcześniejsze zgłoszenie mailowe lub telefoniczne. Możliwe jest wówczas bezpłatne zarezerwowanie całego dodatkowego wagonu dla tej grupy. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku przewozu znacznej liczby rowerów – do wagonu bagażowego jesteśmy w stanie pomieścić maksymalnie około 15 rowerów. Przy zwiększonych potrzebach do składu pociągu może być dostawiony dodatkowy wagon towarowy.
Możliwe jest także uiszczenie zbiorowej opłaty za przejazd grupy poprzez przelew bankowy – będzie to prawdopodobnie rozwiązanie wygodniejsze zarówno dla Państwa, jak i dla nas. Numer naszego konta można znaleźć w zakładce Kontakt. Do takiego zamówienia wystawimy normalny, zbiorczy rachunek do odbioru u obsługi pociągu w dniu przejazdu. Wydamy wówczas także na pamiątkę nasze standardowe bilety kartonikowe.
W podróży
Po przybyciu na kolejkę na stację Środa Miasto, polecamy w pierwszej kolejności udać się do budynku dworcowego i zakupić bilety w kasie. Kiedy pociąg jest już podstawiony w peron, w zasadzie od razu można zająć sobie wygodne miejsca w pociągu. Zależnie od upodobań, do wyboru są pojedyncze lub podwójne miejsca siedzące w wagonach krytych lub otwartych. Jeśli chcemy przewieźć rower lub wózek dziecięcy, prosimy o zgłoszenie się z nim do wagonu bagażowego i powierzenie go pod opiekę personelu kolejki.
Po ruszeniu pociągu w wagonie pojawi się obsługa w celu kontroli biletów. W razie odbywania podróży na niepełnej trasie, należy to obowiązkowo zgłosić konduktorowi, bowiem wybrane stacje są przystankami na żądanie.
W czasie jazdy nasi wolontariusze rozprowadzają także pamiątki i gadżety związanych ze Średzką Koleją Powiatową.
Gdy coś nas zaciekawi, albo chcemy dowiedzieć się czegoś więcej czy to o historii, czy o taborze Średzkiej Kolei Powiatowej, warto zapytać o to obsługę pociągu. Na wszelkie pytania z chęcią odpowiemy.
Po podróży
Gdy podróż pociągiem dobiegnie końca, możemy skorzystać jeszcze z możliwości zwiedzania terenu stacji lub zaplecza technicznego.
Po powrocie do domu warto podzielić się w Internecie swoją opinią na temat Średzkiej Kolei Powiatowej: wystawić opinię w mapach google, na facebooku, lub też przesłać nam swoje uwagi i spostrzeżenia na skrzynkę pocztową. Będziemy bardzo wdzięczni także za wszelkie zdjęcia.
A gdy już po jakimś czasie się stęsknimy za klimatem dawnej kolei, zawsze można do nas wrócić i jeszcze raz przeżyć tę nostalgiczną podróż…