Podsumowujemy 2019 rok!

Rozpoczęliśmy nowy rok przed nami kolejne 12 miesięcy; różne wyzwania, nadzieje, cele i marzenia. Chcielibyśmy jednak na chwilę powrócić jeszcze do roku 2019, okresu bardzo wymagającego, pełnego dobra, ale i trudnych dość momentów.

Początek roku to organizacja dużej inicjatywy, jaką była zbiórka internetowa na naprawę parowozu Px48-1920. Postawiliśmy sobie celu zebranie kwoty 50 000 zł przede wszystkim na obręcze do remontowanego przez nas parowozu. Udało nam się zebrać ponad połowę tej kwoty, ale i tak jesteśmy ogromnie wdzięczni każdemu, kto wpłacił chociaż najdrobniejszą sumę, bądź wsparł nas dobrym słowem i serdeczną myślą, każda pomoc była to dla nas niezwykle istotna. Zbiórka cieszyła się również bardzo dużym zainteresowaniem medialnym; o naszym projekcie można było przeczytać w prasie, usłyszeć w ogólnopolskim i lokalnym radiu, ale także ujrzeć go w telewizji. Taka promocja na pewno wpłynęła w pozytywny sposób na zebraną sumę. Do kwestii naprawy parowozu Px48-1920 jeszcze powrócimy w tym raporcie.

Fragment o zbiórce na naprawę naszego parowozu na antenie TVP3 Poznań

Pierwszy ogólnodostępny pociąg Średzkiej Kolei Powiatowej w roku 2019 wyruszył 23 lutego, kiedy to zorganizowaliśmy specjalny przejazd dedykowany w sposób szczególny dla miłośników fotografii i kolejnictwa; połączony z licznymi fotostopami oraz integracyjnym ogniskiem.

Pierwszy tegoroczny pociąg na trasie

Dzięki wsparciu wielu osób, a także Powiatu Średzkiego pod koniec marca na trasie wąskotorówki zostało wymienionych około 450 sztuk podkładów, w dwóch miejscach, które wymagały rychłej naprawy. W pracach oprócz codziennych kolejkowych działaczy wzięli udział m.in. Starosta Średzki Ernest Iwańczuk, czy Członek Zarządu Powiatu Średzkiego Michał Matelski.

Starosta Średzki Ernest Iwańczuk podczas marcowych prac torowych

1 maja – jak to ma miejsce od wielu lat, rozpoczął się sezon Średzkiej Kolei Powiatowej. Od tego roku modyfikacji uległa nasza oferta biletów, w związku z wprowadzeniem taryfy na bilety w obie strony. Takie posunięcie okazało się strzałem w dziesiątkę, bowiem bardzo wielu pasażerów korzystało z możliwości zakupu takiego biletu. W ubiegłym roku staraliśmy się również o dobrą promocję naszej kolei. Banery promujące wakacyjne przejazdy znalazły się m.in. w Poznaniu, Kaliszu czy Ostrowie Wielkopolskim, co poskutkowało w dużej ilości turystów! Szczególnym powodzeniem cieszył się kurs 11 sierpnia o godzinie 14:00, frekwencja przeszła nasze najśmielsze oczekiwania, a w drodze powrotnej nasz parowóz z trudem „wspiął się” na stację Środa Miasto.

Jeden z majowych pociągów powraca do Środy Wielkopolskiej

W maju gościliśmy około 100. osobową grupę miłośników kolejnictwa z Cottbus, miasta położonego na wschodzie Niemiec. Turyści przyjechali do Środy Wielkopolskiej celem przejazdu naszą kolejką. Ufamy, że współpraca z zachodnimi sąsiadami będzie nieustannie się rozwijać! 

Niemieccy goście przyjechali do naszego miasta pociągiem prowadzonym parowozem

1 czerwca rozpoczęła się miesięczna wyprawa Pana Sławomira Bednarka, który podróżował po Warmii i Mazurach rowerem Wigry 2 celem promocji Średzkiej Kolei Powiatowej. Podczas podróży Pan Sławek przebył łącznie 1654 km jednocześnie opowiadając mieszkańcom północnej Polski o średzkiej „banie”, rozdając wizytówki promujące zbiórkę na naprawę drugiego parowozu oraz zapraszając na przejazdy. Pana Sławomira przywitaliśmy 30 czerwca na stacji Środa Miasto, następnie przez cały dzień na pokładzie pociągu można było usłyszeć o tej ciekawej formie podróżowania oraz najciekawszych sytuacjach, z którymi się spotkał Podróżnik. Również 1 czerwca we współpracy z PolRegio przejazd kolejką był wzbogacony o atrakcje dla najmłodszych naszych pasażerów, wszak był to Dzień Dziecka!

1 czerwca, Sławomir Bednarek tuż przed rozpoczęciem wyprawy

W nocy z 27/28 lipca odbył się nocny pociąg specjalny kierowany dla wielbicieli fotografii, w przejeździe wzięło udział ponad 40. osób. Smaczku dodawały takie detale jak m.in. naftowa lampa sygnałowa końca pociągu, wbrew wcześniejszym prognozom, natura obdarzyła nas piękną pogodą – niemal bezchmurnym niebem, a z rana pięknym wschodem słońca. To był wspaniały czas, a pozytywne opinie uczestników działają motywująco!

Lipiec 2019 r. – Nocny pociąg specjalny z ogniskiem na stacji w Śnieciskach

W piątek 30 sierpnia został zorganizowany specjalny przejazd naszą koleją dla Radnych Gminy Środa Wielkopolska, Gminy Zaniemyśl oraz Radnych Powiatu Średzkiego – był on połączony z debatą na temat aktualnej sytuacji Średzkiej Kolei Powiatowej oraz jej przyszłości. W wydarzeniu wziął również m.in. udział Starosta Średzki Ernest Iwańczuk, Burmistrz Środy Wielkopolskiej Piotr Mieloch, czy Wójt Zaniemyśla Krzystof Urbas. To były bardzo istotne rozmowy dla ŚKP, ponieważ pierwszy raz od wielu lat usłyszeliśmy zgodny głos odnośnie konieczności zwiększenia nakładów finansowych na działalność wąskotorówki.

Sierpniowe spotkanie samorządowców było połączone z przejazdem kolejką

Powracając do kwestii naprawy głównej parowozu Px48-1920. Z początkiem ubiegłego roku po wizycie inspektora Transportowego Dozoru Technicznego został określony zakres naprawy kotła lokomotywy. Zostały wykonane zupełnie nowe odmulacze, zawory bezpieczeństwa, zawory zasilające, pierścienie Haubera oraz wodowskazy. Z końcem grudnia dostaliśmy również informację, że obręcze do parowozu wypłynęły z Republiki Południowej Afryki, gdzie były wykonywane. Do portu w Gdyni mają zawitać z końcem stycznia bieżącego roku.

Zdjęcie nadesłane z Afryki, obręcze do naszego parowozu tuż przed wypłynięciem do Polski

Z początkiem października nasze Stowarzyszenie będące operatorem Średzkiej Kolei Powiatowej utraciło płynność finansową, przez co zostaliśmy zmuszeni do zawieszenia kursowania. Sytuacja spotkała się z dużym zainteresowaniem medialnym, o kiepskiej sytuacji finansowej kolejki informowała m.in. Telewizja Polsat, Radio RMF FM oraz TVP3 Poznań. Wraz z ogłoszeniem kryzysu finansowego rozpoczęły się rozmowy z lokalnymi samorządowcami, po których otrzymaliśmy jasne i konkretne deklaracje odnośnie finansowania naszej kolei, a deklaracje znalazły swoje odzwierciedlenie w budżecie Gminy Środa i Zaniemyśl, a także Powiatu Średzkiego na 2020 rok.

W listopadzie i grudniu ponownie wyruszyliśmy na trasę, tym razem zaproponowaliśmy pociągi tematyczne. 11 listopada pociąg z okazji Święta odzyskania Niepodległości, a w pierwszy weekend grudnia pociągi Mikołajkowe. Obydwie okazje cieszyły się dużym zainteresowaniem i poparciem pasażerów, to z pewnością dobra wskazówka na przyszłość!

Materiał o Święcie Niepodległości na ŚKP można było zobaczyć w głównym wydaniu Wydarzeń Telewizji Polsat

Ubiegły rok nie był dla nas łatwy, w dwóch momentach nasze kursowanie stanęło pod znakiem zapytania, ale napotykaliśmy też różne przeszkody w spokojnym funkcjonowaniu jak np. uszkodzenie torowiska na stacji Środa Wąskotorowa. Jednak to co przykre chcemy zapomnieć i skoncentrować się na tym co było dobre i piękne. Wielu przewiezionych pasażerów, sporo pociągów zamówionych, postęp w naprawie parowozu Px48-1920 dzięki dobroci wielu ludzi wspierających naszą zbiórkę internetową czy także uchwalenie dla naszej kolei konkretnych pieniędzy, które umożliwią jej intensywniejszą rewitalizację. Saldo końcowe 2019 roku jest mimo wszystko dodatnie. Dziękujemy wszystkim, którzy skorzystali z naszych przejazdów i towarzyszyli w momentach lepszych i gorszych – chociażby dobrą myślą! 

Do zobaczenia w sezonie 2020! 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie nigdzie widoczny.

Aktualności

Wszystkie aktualności