Podsumowanie sezonu 2018

Kolejny sezon Średzkiej Kolei Powiatowej przeszedł do historii. Tegoroczne kursowanie rozpoczęło się tradycyjnie 1 maja, już na godzinę przed planowanym odjazdem na stacji Środa Miasto gromadziły się pierwsze osoby co było zwiastunem dobrej frekwencji podczas pierwszego w tym roku pociągu kolejki. Nasi pasażerowie nie zawiedli, do Zaniemyśla wyjechało łącznie 7 pełnych wagonów. Absolutnym zaskoczeniem był jednak 3 maja, kiedy na stacji zjawiła się tak duża liczba osób chcących wyruszyć w podróż wąskotorówką, że oprócz 8 wagonów i lokomotywy spalinowej, która tego dnia obsługiwała pociągi „na popychu” znalazł się parowóz będący tego dnia pod parą w ramach porannego pociągu dla grupy miłośników kolejnictwa z Anglii. Dokładną relację z tej szczególnej majówki można przeczytać tutaj.

Jeden z najliczniejszych pociągów sezonu 2018 na przejeździe przy ul. Kościuszki, 3.05.2018

Przez 7 miesięcy kursowania Średzkiej Kolei Powiatowej na trasę wyjechało 138 par pociągów planowych do Zaniemyśla, co daje łącznie 276 pociągów rozkładowych. Zdecydowaną większość sezonu obsługiwał parowóz Px48-1756, który we wrześniu zeszłego roku powrócił do służby po ponad dwóch latach skomplikowanej naprawy głównej. Kilka razy na trasę rozkładowo wyjechała także lokomotywa spalinowa Lxd2-343, która pełniła także zastępstwo w momencie awarii lokomotywy parowej, a także zagrożenia pożarowego, które w tym roku było dosyć wysokie. Cieszymy się, że pomimo różnych sytuacji niesprzyjających prawidłowemu funkcjonowaniu kolejki, udało nam się przewieźć sporą liczbę pasażerów, którzy pełni radości i uśmiechu na twarzach opuszczali progi naszej wąskotorówki. Nie zabrakło także pociągów wynajętych przez miłośników kolejnictwa. Warte jest dodanie, że w tym roku nasze pociągi przejechały łącznie ok. 4150 km.

Lxd2-343 prowadzący ostatni tego dnia pociąg do Zaniemyśla mija Annopole, 25.08.2018

Z tego miejsca pragniemy wszystkim naszym pasażerom podziękować za obecność, dobre słowo, każdą uwagę oraz wszelki uśmiech i przejawy serdeczności. Przepraszamy również za pewne niedociągnięcia, które były dla Państwa widoczne. Mamy nadzieję, że spotkamy się ponownie w nowym sezonie roku 2019.

Do zobaczenia! 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie nigdzie widoczny.

Aktualności

Wszystkie aktualności