Debata o przyszłości ŚKP

W piątek 30 sierpnia został zorganizowany specjalny przejazd naszą koleją dla Radnych Gminy Środa Wielkopolska, Gminy Zaniemyśl oraz Radnych Powiatu Średzkiego – był on połączony z debatą na temat aktualnej sytuacji Średzkiej Kolei Powiatowej oraz jej przyszłości. W wydarzeniu wziął również m.in. udział Burmistrz Środy Wielkopolskiej Piotr Mieloch, Wójt Zaniemyśla Krzystof Urbas oraz Starosta Średzki Ernest Iwańczuk. 

Radni do Zaniemyśla dojechali kolejką.

Podczas spotkania w Ośrodku Kultury w Zaniemyślu przedstawiliśmy zgromadzonym Radnym prezentację multimedialną, która ukazywała aktualny stan infrastruktury oraz taboru Średzkiej Kolei Powiatowej; w wystąpieniu zawarliśmy również nasze plan rewitalizacji ŚKP w najbliższych latach wraz ze wstępnym kosztorysem. Nie ukrywamy, że stan infrastruktury kolejki jest w stanie niezadawalającym i wymagane są dość spore inwestycje przede wszystkim w torowisko, które ostatnie poważne naprawy wraz z wymianą szyn przeszło w latach 80. Od tamtego prowadzone są wyłącznie drobne i punktowe wymiany podkładów na linii do Zaniemyśla. 

Spotkanie zwróciło uwagę wielu samorządowców.

Po wystąpieniu przedstawicieli Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Kolejki Średzkiej „Bana” głos zabrali zgromadzeni samorządowcy. Wśród licznych wypowiedzi było słychać ogromne poparcie dla działalności ŚKP, a także wskazywano na jej wyjątkowy wymiar turystyczny. 

Spotkanie prowadziła Przewodnicząca Rady Powiatu Średzkiego Małgorzata Fertała.

W czasie spotkania padły wstępne deklaracje ze strony trzech samorządów. Ustalono, że zostaną przygotowane poszczególne dokumenty związane z przyszłościowym finansowaniem kolejki, a także będą prowadzone starania o wsparcie pieniężne przez Sejmik Województwa Wielkopolskiego.  To były bardzo istotne rozmowy dla ŚKP, ponieważ pierwszy raz od wielu lat usłyszeliśmy zgodny głos odnośnie konieczności zwiększenia nakładów finansowych na działalność wąskotorówki. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie nigdzie widoczny.

Aktualności

Wszystkie aktualności