Jak do nas dojechać?

I. Publicznym transportem zbiorowym

Środkami publicznego transportu zbiorowego można dotrzeć do obu końców naszej linii – zarówno do Środy Wielkopolskiej (pociąg) oraz Zaniemyśla (autobus). Skorzystać także można z autobusów podmiejskich łączących Środę i Zaniemyśl, których wybrane kursy przejeżdżają m.in. przez Annopole, stanowiąc alternatywne połączenie do Browaru Gzub i jego znakomiego ogródka piwnego Gzub Fyrtel. Dodajmy, że dojeżdżający w całości transportem publicznym mogą bez przeszkód skorzystać z całej jego oferty. Kierowców jednak też możemy uspokoić – bezalkoholowa Bryza powinna zadowolić nawet wybrednych koneserów złocistego trunku!

Możliwe połączenia prezentuje schemat:

Schemat połączeń publicznym transportem zbiorowym w sąsiedztwie naszej kolei.

1. Pociągiem

Z pewnością najdogodniejsza możliwość dla wszystkich mieszkających w sąsiedztwie linii kolejowych. Dokładamy starań, aby nasze rozkładowe weekendowe kursy jak najbardziej dopasowane do godzin kursowania pociągów „dużej” kolei. Od stacji PKP Środa Wielkopolska do wąskotorowego przystanku Środa Wąsk. podróżnych czeka nieco ponad 400 m spacer (ok. 5 – 7 minut). Wystarczy przejść wzdłuż płotu średzkiej cukrowni, przeciąć tory jej bocznicy, a następnie wąski tor naszej linii. Aby nie pozostawiać niczego przypadkowi, zamieszczamy schemat:

Schemat drogi dojścia dla pieszych z dworca PKP na przystanek Środa Wąsk.

Na przystanku Środa Wąsk. zatrzymują się wszystkie pociągi kursujące między Środą a Zaniemyślem. Nie ma tu kasy biletowej – bilety można kupić w pociągu u drużyny konduktorskiej bez jakichkolwiek dopłat. Oczywiście na pokładzie naszych pociągów można także zapłacić kartą!

Bardziej ambitni piechurzy, mający więcej czasu na przesiadkę, mogą także pokusić się na dłuższy spacer (10 do 15 min.) do początkowej stacji naszej kolei – Środa Miasto. Choć jest to dłuższa droga, to nietrudno tam trafić: wystarczy udać się ulicą Dworcową, a następnie skręcić w lewo w ulicę Niedziałkowskiego (jest to jednocześnie droga wojewódzka nr 432). Główna stacja naszej kolei znajduje się przy ul. Niedziałkowskiego za końcem zabudowań Cukrowni.

Dla Waszej wygody poniżej prezentujemy wybrane możliwości dojazdu. UWAGA: Rozkład pociągów normalnotorowych obowiązuje do dnia 8 czerwca 2024. Po opublikowaniu rozkładu jazdy obowiązującego od 9 czerwca tabela zostanie zaaktualizowana!

Dojazd: wybrane połączenia normalnotorowe i wąskotorowe – obowiązuje do 8 VI 2024

Powrót: wybrane połączenia normalnotorowe i wąskotorowe – obowiązuje do 8 VI 2024

Na stacji PKP Środa Wielkopolska czynna jest codziennie kasa biletowa obsługiwana przez przewoźnika Polregio, która prowadzi także sprzedaż biletów na pociągi pozostałych przewoźników. W godzinach wieczornych, gdy kasa jest już zamknięta, bilety można kupić u drużyn konduktorskich w pociągach bez dodatkowych opłat.

Rozkład jazdy wszystkich pociągów normalnotorowych przejeżdżających przez Środę można sprawdzić na oficjalnej stronie Portal Pasażera prowadzonej przez PKP Polskie Linie Kolejowe, na stronach przewoźników, a także w licznych wyszukiwarkach komercyjnych.

2. Autobusem (z Poznania przez Kórnik)

Każdego dnia do Zaniemyśla można dojechać autobusami linii podmiejskiej linii 560, łączącymi Zaniemyśl z Poznaniem przez Kórnik. W autobusach linii 560 obowiązują bilety ZTM Poznań. Posiadaczom biletów okresowych pragniemy zwrócić uwagę na fakt, że Zaniemyśl znajduje się w strefie D. Przyjezdnych uspokajamy – bilety jednorazowe nie zależą od strefy, a wyłącznie od czasu ich ważności. Informacje o cenach biletów można znaleźć na stronie ZTM Poznań.

Najbliżej stacji w Zaniemyślu (ok. 250 m spacerem) znajduje się przystanek Zaniemyśl/Rynek. Oprócz linii nr 560 zatrzymują się tutaj także autobusy linii 18 i 19 łączące Zaniemyśl ze Środą Wielkopolską.

Schemat dojścia na przystanki autobusowe w Zaniemyślu.

Aktualny rozkład jazdy można sprawdzić pod poniższymi linkami:

Godziny przyjazdu interesującego nas kursu na dalej położone przystanki można sprawdzić klikając na godzinę odjazdu danego kursu. Dane o rozkładzie jazdy są też udostępniane licznym wyszukiwarkom i aplikacjom obsługiwanym firmy prywatne.

Choć z pewnością Poznaniakom nie trzeba tego faktu przypominać, to gościom z dalszych stron zdecydowanie polecamy przerwę w Kórniku – można tutaj zwiedzić zamek i zlokalizowane w nim muzeum, przespacerować się po otaczającym go arboretum, a także spędzić czas nad jeziorem, bądź w jednym z licznych punktów gastronomicznych. Zamek i arboretum położone są w sąsiedztwie przystanku Kórnik/Pl. Niepodległości, skąd jest także przysłowiowy rzut beretem do brzegów jeziora.

Z Kórnika do Poznania podróż można kontynuować większą liczbą linii autobusowych: oprócz 560 jest to także linia nr 501, a w dni robocze także 502, 503 i 561. Wszystkie one obsługiwane są biało-niebieskimi autobusami miejscowego przedsiębiorstwa Kombus i objęte taryfą ZTM Poznań.

3. Autobusem (między Środą Wielkopolską a Zaniemyślem)

Między Środą a Zaniemyślem można także skorzystać z kursów bezpłatnych linii autobusowych nr 18 oraz 19. Linie te łączą Środę z położoną na rogatkach Zaniemyśla miejscowością Łękno. Przewoźnikiem jest firma Kombus, realizująca kursy na zamówienie lokalnych samorządów.

W Środzie najbliżej stacji Środa Miasto znajdują się przystanki Niedziałkowskiego/Almarco (dla kursów w stronę Zaniemyśla) oraz Niedziałkowskiego/Biedronka (dla kursów wracających w stronę Dworca PKS w Środzie). Zatrzymują się na nich wszystkie kursy linii 18 oraz część kursów linii nr 19. Rozkład jazdy można znaleźć pod linkami:

Przystanek znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie stacji Środa Miasto:

Schemat dojścia na przystanek autobusowy ze st. Środa Miasto.

W Zaniemyślu ze stacji wąskotorowej najbliżej jest do przystanku Zaniemyśl/Rynek – oprócz linii nr 18 i 19 zatrzymują się tutaj także linia 560 łącząca Zaniemyśl z Poznaniem oraz (w dni robocze) autobus w kierunku Śremu. Rozkład jazdy można znaleźć pod linkami:

Uwaga: Linia nr 19 ma charakter półokrężny – którym wariantem trasy kursuje dany kurs można sprawdzić klikając na godzinę odjazdu w rozkładzie.

Przystanek jest oddalony od stacji o ok. 200 m:

Schemat dojścia na przystanki autobusowe w Zaniemyślu.

II. Transportem indywidualnym

Do wszystkich stacji i przystanków Średzkiej Kolei Powiatowej można dotrzeć także transportem indywidualnym: pojazdem samochdowym lub rowerem. Miejscowi z pewnością nie będą mieli najmniejszego problemu z dotarciem, a przyjezdnych uspokajamy – w bezpośrednim sąsiedztwie naszej linii przebiega droga krajowa nr 11 łącząca Śląsk z Kołobrzegiem, a układ drogowy uzupełnia także droga wojewódzka nr 432 biegnąca w przybliżeniu równolegle, choć w oddaleniu od naszej linii. Do obu końcowych stacji można dotrzeć zjeżdżając z krajowej 11 w wojewódzką 432 na charakterstycznym skrzyżowaniu z sygnalizacją świeltną w bezpośrednim sąsiedztwie stacji benzynowej sieci ORLEN – zależnie od kierunku będzie to stacja Środa Miasto lub Zaniemyśl. Zachęcamy do rzucenia okiem na schemat: