Podsumowanie sezonu 2017

Z początkiem maja rozpoczęliśmy sezon przewozowy. Ogromna niespodzianka spotkała nas już 1 maja, gdy przygotowany na kurs o godz. 13:30 skład 3 wagonów osobowych nie wystarczył i konieczne było dołączenie aż 2 “letniaków”. Mimo niesprzyjającej pogody pociąg był zapełniony dosłownie do ostatniego miejsca. Pozytywnie zaskakiwani byliśmy nieraz tego lata, gdyż chętnych na przejażdżkę “ciuchcią” nie brakowało.

Chcemy także podziękować pewnej grupie mieszkańców Słupi Wielkiej i innych położonych przy trasie miejscowości którzy sprawiali nam niemałą niespodziankę udając się kolejką na zakupy. Jest nam niezmiernie miło, że nasze pociągi stanowią nie tylko atrakcję turystyczną, ale także choć w pewnym stopniu uzupełniają ofertę autobusów podmiejskich.

Lyd1-210 przejeżdża przez ulicę Kościuszki, 27.05.2017

Niemalże cały sierpień wypełniły nam intensywne wysiłki zmierzające ku przywróceniu parowozu Px48-1756 do ruchu. Zostały one uwieńczone, w dniu 4 września, pomyślnym wynikiem próby kotła “na gorąco” w obecności inspektora dozoru technicznego oraz pierwszymi jazdami próbnymi zaraz po niej. Już 9 września parowóz zastąpił lokomotywę spalinową w obsłudze rozkładowych pociągów turystycznych. Do końca sezonu stanął on na czele łącznie 76 z 334 uruchomionych w tym roku pociągów rozkładowych, pokonując ponad 1100 km, praktycznie bezawaryjnie. Oprócz wspomnianych pociągów rozkładowych, na Średzkiej Kolei Powiatowej uruchomiono ponad 20 par pociągów zamówionych dla grup zamkniętych, zarówno z lokomotywą spalinową jak i z parowozem.

Px48-1756 na stacji w Zaniemyślu, 16.09.2017

Od 1 stycznia 2017 r. do chwili obecnej nasze pociągi pokonały ponad 5200 km, przewożąc 30 615 pasażerów. Taki wynik to efekt nie tylko dobrej frekwencji w pociągach ale też znacznie większej liczby kursów względem roku poprzedniego.

Wykres przedstawiający liczbę przewiezionych pasażerów na Średzkiej Kolei Powiatowej w latach 2003-2017

Wraz z końcem sezonu pozwalamy sobie na rozpoczęcie działań utrzymaniowo-renowacyjnych na kolejce. Prace te, a także trwająca obecnie naprawa kolejnego wagonu osobowego typu 1Aw pozwolą na dalsze polepszanie nie tylko stanu technicznego naszej wąskotorówki, ale także jej atrakcyjności w oczach naszych pasażerów. Liczymy, że nie zawiedziemy się na Was i także w przyszłym roku spotkamy Państwa w pociągach Średzkiej Kolei Powiatowej.

komentarzy: 3

 • Ulrich Thorhauer
  6 grudnia 2017, 19:39

  Congratulations on the successful season!

  Odpowiedz

 • Mateusz K.
  10 grudnia 2017, 14:48

  Wspaniała robota. Oby tak dalej 🙂

  Odpowiedz

 • Stefania i Wolfgang
  15 stycznia 2018, 19:13

  Pierwszy raz byliśmy 5 listopada 2017r. w Środzie Wielkopolskiej by podziwiać Waszą kolej wąskotorową.Było wszystko super ; miła atmosfera przyjaciół kolejki,słoneczna pogoda dobra do robienia zdjęć i filmowania.Życzymy samych sukcesów w 2018r.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie nigdzie widoczny.

Aktualności

Wszystkie aktualności